1. Головна
  2. /
  3. Батькам
  4. /
  5. Меню КЗ “Козачелагерський опорний...

Меню КЗ “Козачелагерський опорний заклад освіти”

Шкільне меню 2022 р.- переглянути тут

Смачне. Корисне. Збалансоване.

Все це – про нове меню для закладів освіти

З 1 січня 2021 року в Україні набрав чинності новий санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти, яким переглянуто вимоги до організації харчування в закладах освіти та внесено значні корективи. Так,  в документі вказали, які продукти можна і потрібно використовувати при приготуванні шкільної їжі, а які категорично заборонені.

Регламент  визначає раціон школярів, регулює питання харчування дітей з особливими потребами, а також встановлює перелік продуктів, які заборонено продавати в буфетах.

У школах повинно бути організовано щонайменше одноразове гаряче харчування.

У документі серед іншого передбачена орієнтовна калорійність кожного з прийомів їжі, дозволені та заборонені продукти для меню, дозволений вміст цукру та солі. Так, харчування (сніданок, другий сніданок, обід, підвечірок, вечеря) має містити харчові продукти таких груп: зернових продуктів або картоплі, фруктів або овочів, молока або молочних продуктів, м’яса, риби, яєць, горіхів, бобових, насіння, а також жирів.

Калорійність сніданку має становити близько 25-30 %, обіду близько 30-35 % від добової потреби в енергії, відповідно до норм харчування, середня норма розраховується з урахуванням вимог вікової групи учнів.

Готові блюда повинні містити не більше 10 г цукрів, 0,12 г натрію, або еквівалентну кількість солі, 10г жиру на 100 г готового продукту. Обмеження щодо цукру встановлені й щодо напоїв.

Сіль має використовуватися тільки йодована і в процесі приготування їжі. Щоденне споживання солі при п’ятиразовому харчуванні не повинно перевищувати 4 г на день для учнів 1-4 класів та 5 г на день для учнів 5-11(12) класів. Кількість солі розраховується еквівалентно кратності прийомів їжі та кількості страв на один прийом їжі, наприклад, 1 г на сніданок та 2 г на обід.

Не менше ніж один раз на тиждень має готуватися риба.

Дозволено використовувати вершкове масло, що містить не менше ніж 72 % молочного жиру, та рафіновану олію, що містить понад 50 % мононенасичених жирів і менш ніж 40 % поліненасичених жирів.

При одноразовому харчуванні повинна бути щонайменше одна порція молока або молочних продуктів, або молочної страви. В залежності від разовості харчування в закладі освіти повинно бути три різноманітні порції молока або молочних продуктів, або молочних страв на день.

Особливу цікавість викликають продукти, які заборонено продавати в шкільних буфетах :

Щоденне харчування в школах має бути різноманітним і містити харчові продукти  таких груп: зернові, картопля, фрукти, овочі, молоко, молочні продукти, м’ясо, рибу, яйця, горіхи, бобові, насіння, а також жири.

Варто зазначити, що до приготування кожного з цих продуктів прописано окремі вимоги. Наприклад, для смаження картоплі можна використовувати тільки рафіновану олію, що містить понад 50% мононенасичених жирів і менше 40% поліненасичених жирів. До овочів та фруктів не можна додавати цукор або будь-які інші підсолоджувачі, а зелень і прянощі (свіжі або сушені) повинні бути без додавання солі. До речі, сіль у шкільних їдальнях можна використовувати тільки йодовану.

Особливу цікавість викликають продукти, які заборонено продавати в шкільних буфетах, розміщених у закладах освіти. У документі наведений такий перелік:

1. Кондитерські вироби, солодкі зернові продукти із вмістом цукрів понад 10 г на 100 г готового продукту.
2. Вироби з кремом, морозиво, харчові концентрати.
3. М’ясні продукти промислового та кулінарного виробництва.
4. Рибні продукти промислового та кулінарного виробництва.
5. Продукти (в т. ч. снеки) із вмістом солі понад 0,12 г натрію, або еквівалентну кількість солі на 100 г готового продукту та/або із вмістом цукрів понад 10 г на 100 г готового продукту та/або синтетичних барвників та ароматизаторів (крім ваніліну, етилваніліну та ванільного екстракту), підсолоджувачів, підсилювачів смаку та аромату, консервантів.
6. Продукти із вмістом частково гідрогенізованих рослинних жирів (транс жирів).
7.Непастеризоване молоко та молочні продукти, що виготовлені із непастеризованого молока.
8. Непастеризовані соки.

9. Рибні, м’ясні, плодоовочеві та інші консерви промислового виробництва, крім пастеризованих соків промислового виробництва без додавання цукрів та підсолоджувачів.

10.Газовані напої, зокрема, солодкі газовані напої та енергетичні напої.

11.Кава та кавові напої.

12. Гриби.

13.Продукція домашнього виробництва.

          Крім того, школи повинні забезпечити окреме харчування дітям з особливими дієтичними потребами, в тому числі з непереносимістю глютену і лактози. Для цього необхідно надати відповідну довідку від сімейного лікаря або педіатра, в якій буде вказано особливі дієтичні потреби учня зі встановленням відповідного діагнозу. Індивідуальне харчування для таких школярів має бути організовано з урахуванням рекомендацій, зазначених у довідці.

ВАЖЛИВА ІНФОРМАЦІЯ!

З метою підвищення та поширення рівня культури здорового харчування у навчальних закладах у рамках проекту «Нове шкільне харчування»,   заснованого кулінарним експертом Євгеном Клопотенком,а також плану впровадження нової шкільної культури харчування у шкільні їдальні по всій Україні, пропонуємо для ознайомлення збірник рецептів страв для харчування дітей шкільного віку в навчальних та оздоровчих закладах.

Людям із порушенням зору