Міністерство освіти і науки України надзвичайно стурбоване трагічними подіями, що сталися з підлітками через небезпечні ігри в соціальних мережах.
Цифровесередовище, дійсно, є небезпечнішим, ніжздається. Дітиможутьсприймати свою активність у соціальних мережах як гру та не розумітинаслідківсвоїхдій, щоможепризводити до катастрофічнихвипадків.
Створеннябезпечногоосвітньогосередовища, зокрема в інтернеті, формуваннянавичокцифровоїграмотності та поведінки у дітей у Всесвітніймережі, соціально-емоційнаграмотність є важливимизавданнями для Міністерства.
Наявністьвідповіднихпрофесійних компетентностей у вчителів включено до професійнихстандартів та стандартівпідготовки. Обов’язковістьформуванняцифрових компетентностей у дітей включено до стандартівосвіти та реалізується в освітньомупроцесі.
На сайті МОН можназнайти розділ «БЕЗПЕКА ДІТЕЙ В ІНТЕРНЕТІ» для підвищеннярівняобізнаностібатьків і вчителів. Зокрема, розміщеніпоради для батьківщодоорганізаціївзаємодії «дитина-інтернет-мобільнийзв’язок» відНаціональноїекспертноїкомісіїУкраїни з питаньзахистусуспільноїморалі.
Чат-бот «КІБЕРПЕС» у Telegram і Viber допоможедізнатись про те, як діятидітям, батькам і вчителям у разікібербулінгу та анонімноотриматидопомогу.
Такожможназнайтиматеріали для проведенняуроків та квестів для різнихвіковихгрупщодобезпечноїповедінки в інтернеті.
Окрім того, у розділірозміщенірекомендованіМіністерствомпосібники для використання батьками та педагогами щодонавчаннядітейбезпечномукористуваннюінтернетом.
Хочемоповідомити, щодіютьтелефони «гарячихліній», за якимидітиможутьотриматипсихологічнупідтримку в разі, якщо вони потрапили в ризиковані для здоров’яситуації, в тому числівипадки, пов’язаніізсоціальними мережами. І Міністерствопостійнозвертаєувагу у своїхзверненнях до департаментівосвіти і науки ОДА, щобнасампереддіти знали, куди вони можутьанонімнозвернутися за допомогою.
Національнадитячагарячалінія:
0-800-500-225 (безкоштовнозістаціонарних)
116111 (безкоштовно з мобільних)
Безкоштовнацілодобовагарячалінія для жертв домашньогонасильства – 15-47
БезкоштовнаНаціональнагарячалінія з попередженнядомашньогонасильства – 116-123
На платформіцифровоїосвіти ДІЯ такожможназнайтиосвітній Серіал для батьків «Безпекадітей в інтернеті» про те, як уберегтидітей онлайн відшкідливихматеріалів, кібербулінгу, суїцидальнихінтернет-спілок, сексуального насильства.
На сайтіМіністерствацифровоїтрансформаціїоприлюднено онлайн-посібник «COVID-19. Поради з безпеки онлайн для батьків та опікунів». У ньомурозміщенаінформація про найбільшактуальніпроблемивіртуальногожиттядітей, способирозв’язання проблем та захистдітей онлайн під час карантину.
Ситуація в інтернеті є дуженебезпечною і швидкозмінюється, тому маємопостійновідслідковуватиновітенденції в цифровому середовищі, вчасно на них реагувати та підвищуватиобізнаністьбатьків, вчителів та дітейщодоможливихризиків.
НаразіМіністерствоспільно з Національноюполіцією та громадськимиорганізаціямиготують лист до департаментівосвіти і науки ОДА щодонеобхідностіпроведеннядодатковихпрофілактичнихзаходівіздітьми та батьками щодобезпечноїповедінки в інтернеті.
МОН готуєінформацію для батьків і вчителівщодонайбільшпоширенихсередпідлітків та небезпечнихчеленджіву мережах, а такожформуєпоради, як про цеговорити з дітьми, які правила існуютьщодокористуванняінтернетом та соціальними мережами.
Вартозазначити, що на події, яківідбулися з дітьми, вартодивитисьзначноглибше і працювати з причинами, щопризвели до таких вчинків. Найчастішетаківчинки є наслідкомпсихічного стану дитини. Причинами депресій у дітей, зміниповедінки та настрою можуть бути напруженістосунки з батьками, вчителями, однокласниками, нерозділенекоханнятощо. Варто бути уважними до психічного стану дитини і за необхідностіодразузвертатись по допомогу до фахівців. Вірогідність, щодитина в нормальному психічномустані та безпечномуосвітньому й родинномусередовищіможе стати жертвою подібнихігор, є значноменшою.